İç mimarlık eğitim sürecinde sizleri neler bekliyor ? 

 

 İç mimarlık eğitim süreci üniversiteden üniversiteye göre değişmektedir fakat temel olarak aynı amaç doğrultusunda sizlere eğitim verirler. Dersler en eski mimarlık tarihinden tutun da bilgi teknolojilerinin kullanımı , geçmiş dönem , günümüz ve geleceğin mimarisine kadar her türlü konuyu ele alan derslerdir. Derslerin bir kısmı üniversitelerin bölüm için ayrılmış özel atölyelerin de uygulamalı olarak görülür bir kısmı  bilgisayar laboratuvarlarında uygulamalı olarak görülür bir kısmı da yüz yüze sınıflarda görülür.

 

Uygulamalı dersler öğrenciler arasında genel olarak proje dersleri olarak adlandırılır ve her dönem farklı proje dersleriniz olacaktır. Proje dersleri bu bölümün en önemli dersleridir. Bu dersler çok kapsamlı olup sürekli çalışma , sürekli yeni bir fikir , hayal gücü , estetik , fiziksel ve zihinsel çalışma özverisi ,  farklı bakış açıları isteyen derslerdir . Yeri geldiğinde el çizimleri yapacağınız , maket yapacağınız , mobilya tasarlayacağınız , bir konut , ofis , kültür merkezi , otel , restoran , mağaza gibi mekanları her türlü açıdan inceleyerek tasarlayıp uygulanabilecek seviyeye getirip jüriye sunacağınız daha sonrasında  gerek stajınızı yapmak istediğiniz yere gerek okulunuz bittiğinde işe girebilmek için referans olarak işvereninize yaptığınız bu projeleri portfolyo olarak sunmanız gerekecek.

 

Eğitim süresinde almış olacağınız dersler sizlere sanatsallık , farklı bakış açıları , genel kültür , çok yönlülük , yenilikçilik , disiplin gibi özellikler katacak veya var olan bu gibi özellikleriniz ve daha fazlasını geliştirmenize yardımcı olacaktır. Aldığınız bu dersler sonrası yüzeysellik artık ortadan kalkacak ve tamamen detaylı bir biçimde incelemeler yapıp zamanla tasarım ruhunu yakalamış olacaksınız. Unutmayın ki iç mimarlıkta çalışmanın , öğrenmenin , yeniliğin , hayal gücünün sınırı yoktur öğrencilik döneminde de iş hayatında sürekli yeni bir şeyler  öğrenerek kendinizi geliştireceksiniz.

 

Sizde Atölye İzmire gelerek alanında uzman eğitmenlerimizden karakalem eğitimi alıp harika tasarımlar yapabilirsiniz.

 

Hatice ÇAKIR /Atölye İzmir / Görsel Sanatlar ve Moda Tasarım Eğitmeni


Leave a Reply