Bütünleyici Renkler : Zıt Renkler

 

Bütünleyici Renkler yani zıt renkler ise renk şemasında birbirine karşılık gelen kırmızı ve yeşil, mavi ve turuncu, ya da mor ve sarı gibi zıt renklerdir. Eğer bu renkler tam yoğunlukta kullanılırlarsa,oldukça çarpıcı sonuçlar elde edilir. Başarılı bir denge kurmak için çok dikkatli olmak gerekir. Dekorasyonda zıt renkler kullanıldığında, renklerin enerjisi dengelenir. Gözü yormazlar. Renkler birbirinden keskin bir şekilde ayrılır ve kontrast ortaya çıkar. Bu renk şemalarında gördüğümüz gibi zıt renkler mor ile sarı, turuncu ile mavi, kırmızı ile yeşil reklerdir. Zıt renk şemaları  genellikle salon ya da yemek odası gibi evin daha resmi odalarında tercih edilmelidir.

 

 

Bütünleyici Renkler : Ayrık Renkler

Tek bir ana renk ile renk çemberinde onu  bütünleyen rengin iki tarafındaki renkler kullanılır.  Saf bütünleyici bir şemadan daha zarif bir sonuç üretebilir. Özellikle yatak odalarında buradaki gibi bütünleyici renkler kullanılarak uyum ve huzur sağlanabilir. Üçlü Renkler, renk şemasında birbirine eşit uzaklıkta bulunan herhangi üç rengin kullanılmasıyla oluşturulur. İç mekanda  dengeyi sağlamak için üçlü renk kullanımında dikkatli olmak gerekir. Aşırıya kaçan kullanımlarda renk uyumsuzluğu oluşabilir. Üçlü renk seçimlerinde, yukarıdaki renk şemasında görülen renklerin hemen bir sağındaki veya solundaki renk seçilerek de uyumlu renkler elde edilebilir.

 

 

Sıcak ve Soğuk Renkler

 

Sıcak renkler; güneşin renkleri olan sarı, kırmızı, turuncu ve tonlarıdır. Soğuk renkler ise gökyüzünün renkleri olan; mavi, yeşil, mor ve tonlarıdır. Bu renk şemalarında da gördüğümüz gibi sıcak ve soğuk renkler birbirlerinin yakın renklerinden oluşurlar. Örn; Burada gördüğümüz iç mekan tasarımında da sıcak renklerden kırmızı sarı ve turuncu beyaz ile kombin edilerek  çalışma odasında enerjik bir ortam sağlanmıştır.

 

 

Soğuk renkler buradaki gibi dinlenme köşelerindede sıklık tercih edilen renk kombinasyonlarıdır. Soğuk renkler huzur, sonsuzluk, özgürlük ve doğanın kendisidir. Yazlık evlerde farklı köşelerde soğuk renkler kullanıalrak serinlik ve ferahlık hissi arttırılabilir.

Renklerin uyumu ile ilgili içgüdülerinizi kuvvetlendirmek için doğadan bol bol yararlanabilirsiniz. Mevsim renkleri, bir dağ manzarası ya da bir kuşun tüyleri bile size fikir verebilir. Çevrenize bir de bu gözle bakın. Elbette renk şemaları sadece doğada değil her yerde karşımıza çıkıyor. Beğendiğiniz bir fularda hangi renkler yanyana kullanılmış ya da okuduğunuz kitabın kapağına bir göz atın hangi renkler yan yana getirilmiş? Bol bol fotoğraf, sanat eseri ya da tasarımcı ürünlerini inceleyin. Bir süre sonra göreceksiniz ki, renk çarkı kullanmadan da hangi renklerin hangi etki için nasıl bir araya gelmeleri gerektiğini fazla düşünmeksizin gözünüzde canlandırmaya başlayacaksınız.

 

 

 

 

 

Leave a Reply