Günümüz font ailesine bir font da ben ekleyeyim diyorsanız bu yazıda bu işlemi nasıl gerçekleştirebileceğinizi anlatacağım. Tasarladığınız fontu bir font dosyası haline getirebilmek için iki adet program kullanmanız gereklidir. Bunlardan ilki, Adobe Illustrator yada farklı bir vector tabanlı program; ikincisi ise  FontLab Studio 5. Bu programı kullanarak yapmış olduğunuz font tasarımını kullanıma açabilirsiniz.

Öncelikle şunu bilmeniz gerekli ki fontlar grid sistemleri baz alınarak oluşturulmaktadır. Font tasarımı yapacaksanız öncelikle kendinize bir grid sistemi oluşturmalısınız. Ardından fontun karakteristik özellikleri ve x yüksekliği gibi teknik detayları tamamladıktan sonra yapılan Font tasarımı  FontLab Studio 5 programı ile açtıktan sonra Studio Font programı üzerinde ayarlamalar yapılabilir. Tipografiyle ilgili daha ayrıntılı bilgi için Tipografinin Temelleri Video Eğitim Setini izleyebilirsiniz.

FontLab Studio 5 programını açtıktan hemen sonra File > New diyerek yeni bir font ekranı açın ve açılan ekranda A harfinin üzerine mouse ile çift tıklayarak bu ekrana ulaşın. Daha sonra illustrator programında yapmış olduğunuz A karakterini seçip klavyeden CTRL C ve ardından FontLab programını açarak CRTL V tuşlarına basın. FontLab’da  eğer türkçe karakterler yok ise türkçe karakterli olan bir font tablosu açmanız gerekli. Tüm bu işlemleri tamamladıktan sonra yaratmış olduğumuz fontu denemek için, File > Generate Font seçimini yaptıktan sonra açılan ekranda True Type/OpenType (*.ttf) seçmeniz gerekli. Bir sorun göremiyorsanız artık fontunuza bir isim vermek için tekrar FontLab Studio’yu açıp File menüsü Altında Font Info ‘yu seçmeniz gerekmektedir. Ve font adınızı girmeniz gerekmektedir. 

Leave a Reply