Atölye İzmir@ Blog

Danışanlarımızdan Melis Erdem’in 2014 Yaz Kreasyonu

By 24 Haziran 2014Aralık 30th, 2014No Comments
[responsive][/responsive]

Danışanlarımızdan Melis Erdem’in 2014 Yaz Kreasyonu

Resim çizme yeteğinin çocukluktan geldiğini ve genetik olduğunu belirten İzmir Ekonomi Üniversitesi finans masteri öğrencisi stilist Melis Erdem, tamamı kendisine ait olan ve 15 parçadan oluşan yaz koleksiyonunu tanıtmaya hazırlanıyor. İlk çizimi henüz ilkokul öğrencisiyken yaptığını ve su sarnıcı ile ters dönmüş erguvanlardan oluşan bir kompozisyon çizdiğini belirten Melis Erdem şöyle dedi:

YETENEK, AİLEDEN

“O resimle okul birincisi olmuştum. Çizim yeteneğim aileden geliyor. İlkokulu bitirirken andaça benim için ‘Okulumuzun güzel ressamı” yazdıklarını anımsıyorum. Sürekli ciziyordum. 12 yaşındayken okul yönetiminin benden habersiz gönderdiği natürmort resmim ile TRT yarışmasında birinci olmuşum. Suluboya resimlere çok meraklıydım. Televizyon izlerken filmin kahramanlarından çok arka plan, dekor, ışıklar ilgimi çekiyordu.”
Bornova Anadolu Lisesi’nden mezun olduktan sonra Dokuz Eylül Üniversitesi’nde işletme okuduğunu, Ankara’da benzin istasyonları işleten babasının tavsiyesi ile İzmir Ekonomi Üniversitesi’nde finans konusunda master yapmaya başladığını anlatan Erdem şunları söyledi:

GENÇ MODACILAR
“Stilist olmak bende hedef haline geldikten sonra ilk olarak ünlü modacı Zeynep Acar ile tanıştım. Daha sonra İzmir’de modacı Dilek Göktaş’ın kapısını çaldım. Çizimlerimi gösterdim ve destek istediğimi söyledim. 2011 yılıydı. ‘Yarın gel başla’ dedi. Burada bir süre çizim yapmaya devam ettim. Aslında moda konusunda altyapım vardı. Paris’ten giydirirlerdi beni. Bir süre sonra bu konuda çok iyi olduğuma karar verdim. Ekonomi Üniversitesi’nde masterime devam ederken aileme ‘Ben modacı olmaya karar verdim’ dedim. Beni desteklediler. Bu yıl başında modacı Sinem Mardi’nin yanında başladım. Çizim, modelistlik, dikim dersleri aldım. Çizim için içimde bir şeyler oluştuğunda sabaha karşı uyanıp çiziyordum. Prova mankenim yok, çoğu zaman çizdiğim giysileri ilk kez kendi üzerimde deniyorum.”
Modada birçok isimden etlkilendiğini ve Türkiye’den de genç modacıları çok beğendiğini belirten Erdem, “Dolce Gabana en beğendiğim modacı…
Dilerim bir gün yan yana stil çizeriz. Coline Edwood’u çok beğeniyorum. Gençlerden Özgür Masur ve Hakan Yıldırım’ı çok başarılı buluyorum. Yıldırım Mayruk da çok saygı duyduğum bir modacı… En büyük hedeflerimden biri film setlerine film konusuna uygun çizimler yapabilmek. Hem siyah saç için hem de sarı saç için ayrı modeller çizebiliyorum. Bana göre maddi olanağı olmayan da modacı olabilir. Bunun için paradan daha çok yetenek, iyi insan ilişkileri ve kararlılık çok önemli” diye konuştu.
Kadınlar için 34-42 bedenler arası 15 parça üzerinde çalıştığını ve yaz koleksiyonunu tamamladığını belirten Melis Erdem, “Koleksiyonumu ilk aşamada Çeşme’de tanınmış mekanlarda sergileyeceğim. Ardından İzmir, Bodrum ve Marmaris’te tanıtım yapmayı düşünüyorum” dedi