Atölye İzmir@ Blog

Amerika’nın En İyi Moda Tasarımı Okulu- Parsons The New School for Design

By 24 Haziran 2014Aralık 30th, 2014No Comments
[responsive][/responsive]

Amerika’nın En İyi Moda Tasarımı Okulu- Parsons The New School for Design

Türkiye’de moda bir çok koldan canlandıkça, modaya ilgi duyanların ve üniversitede moda okumak isteyenlerin sayısı gittikçe artıyor. Türkiye’de henüz üniversitelerin moda tasarımı eğitimi sunan bölümleri yok. Eğer Türkiye’de kalıp moda tasarımı eğitimi görmek istiyorsanız, tasarım ve tekniğin öğretildiği programlara katılabilirsiniz. Dolayısıyla, moda okumak isteyen birçok kişi, gitgide Amerika’da Moda Tasarımı (Fashion Design) veya Moda Yönetimi (Fashion Marketing/Management) diploması veren moda okullarını tercih ediyor. Tabii yurtdışında Moda Tasarımı okumak için opsiyonlar çok. En iyi moda okulu hangisi diye sorarsanız, ben de size bir soruyla döneceğim: Hangi ülkede okumak istiyorsun? Eğer cevabınız Amerika’ysa, benim de size cevabım: Parsons the New School for Design. Bu yazıda bu okula lisans öğrencisi olarak başvurmak isteyenleri başvuru süreci ve okul hakkında bilgilendireceğim.

 

[responsive][/responsive]

 

Eğer Parsons The New School for Design’da moda tasarımı okursanız, bir projenizin Donna Karanveya Proenza Schouler‘in yaratıcıları Jack McCollough ve Lazaro Hernandez tarafından kritik edilmesi mümkün. Yeterince heyecanlanmadınız mı? O zaman şunu da ekleyelim, Parsons Louis Vuitton Moet Hennesy (LVMH) ile bir işbirliği içinde ve öğrencilerin tasarımları buradaki tasarımcıların beğenisine sunuluyor ve kritikleniyor. Ayrıca mezuniyet sonrası dünyanın önde gelen moda evlerinden birinde iş bulma imkanınız oldukça yüksek.

Okulla ilgili daha teknik bilgiler vermek gerekirse, toplamda 4.100 lisans, 500 yüksek lisans öğrencisi var. Bunlardan 1400′ü moda tasarımı okuyor ki bu gayet yüksek bir oran. Okulda sadece yıllık eğitim ücreti (yaşam ve kalma buna dahil değil) $36.800.

[responsive][/responsive]

Parsons’ın Moda Tasarımı programına lisans programı öğrencisi olarak girmek için kıstaslara baktığımız zaman, onu Amerika’da diğer programlara olan başvurulardan ayıran en önemli özellik öğrencilerin lise boyunca liselerinde verilen neredeyse tüm sanat, çizim, fotoğrafçılık ve resim gibi dersleri almış olması beklentisi. Eğer bu tarz dersler lise programınızda yoğunlukta değilse Türkiye’de birçok büyük şehirde bulunan sanat atölyelerinde ek dersler alarak çizim ve resim yeteneğinizi geliştirmelisiniz. Öyle ki, okuldan öğrenciler hazırlanan çizim portfolio’suna nazaran lise notlarının o kadar da önemli olmadığını söylüyorlar. En önemli tavsiye, ”Çizin, çizin, çizin. Ta ki kendinizi unutuncaya kadar.”

Ancak elbette yine de başvuran öğrencilerin Amerika’da diğer programlara başvuran öğrenciler gibi bir takım vazgeçilmez kıstaslara uyması gerekiyor. Bunlardan biri SAT sınavı. SAT sınavları her sene belli tarihlerde sadece belli merkezlerde verilen, öğrencinin anlama, analitik ve çözümleme yeteneklerini test eden yaklaşık 5 saatlik bir sınav. Bu sınavın kritik düşünce (Critical Thinking) bölümünde Parsons için en az 500 puan yapmalısınız (Tam puan 800). Diğer vermeniz gereken sınav ise İngilizce yeteneğinizi ölçen TOEFL sınavı. Parsons kabullerde TOEFL’da en az 92 istiyor- ki bu birçok sanat okulunun sınırından daha yüksek.

Bunun dışında, ilgilendiğiniz bölüme olan bağınızı ve o alanda yaptıklarınızı anlattığınız 1 sayfalık Niyet Mektubu (Artist Statement) yazmalısınız ve portfolio’nuzu Parsons’ın SlideRoom online platformuna yüklemelisiniz. Parsons’a başvurunun en önemli kısımlarından biriyse Parsons Challenge’ı tamamlamak. Bu, sizin yaratıcı ve düşünsel biçiminizi ortaya koyduğunuz sadece Parsons’a başvurulara özgü bir bölüm. Bunların hepsini tamamladıktan sonra geriye başvuru ücretini ödeyip, herşeyi 1 Şubat’a kadar postalamak kalıyor. Ve bekleme süreci başlıyor… Ta ki Mayıs ayında okula kabul edilip edilmediğiniz açıklanana kadar.

[responsive][/responsive]

Moda Tasarımı’nda Amerika’nın en iyi okulu olan Parsons’ın ünlü mezun listesine bir göz atmak, belki sizi Moda Tasarımı okumahayallerinizi gerçekleştirmek için daha da bir tetikler:

– Donna Karan

– Marc Jacobs

– Tom Ford

– Narciso Rodriguez

– Alexander Wang

– Anna Sui

– Jason Wu

– Jenna Lyons (J. Crew)

– Jack McCollough ve Lazaro Hernandez (Proenza Sch0uler)

– Behnaz Serafpour

– Doo Ri Chung

– Sophie Buhai ve Lisa Mayock (Vena Cava)

– Flora Gill ve Alexa Adams (Ohne Titel)

– Prabal Gurung

– Steven Meisel

– Thakoon Panichgul

– Carmen Marc Valvo

 

Kaynak: Ayşe Canan Altıntaş – http://pavlovspartner.com/moda-okulu-amerika-okumak-universite/