Adobe firmasının yayınladığı After Effects, ilgi çekici motion grafik ve sinematik efektler oluşturmak için kullanılan profesyonel bir video kurgu yazılımıdır.

Bu mükemmel yazılımın özelliklerinden temel olarak bahsedecek olursak; video üzerinde veya oluşturulan sahne üzerinde renk değişimleri yapabilir, hareketli jenerikler hazırlayabilir, 3 boyutlu çalışmaları iyi kalitede render alabilirsiniz. Televizyonlarda veya sinemada izlediğimiz filmlerin, reklamların giriş jeneriklerine kadar geniş bir kullanım alanı vardır.

 

Çalışma mantığı diğer kurgu ve animasyon programlarıyla benzerdir. Projeye eklenen video, fotoğraf, ses dosyası ve vektörel grafik öğeleri ayrı katmanlarda yer alır ve diğer katmanlarla etkileşime geçer.

Hareketli grafik (motion graphics) nedir?

En basit açıklamasıyla; Hareketli grafikler, temel olarak bir grafiğe hareket etme özelliğinin eklenmesidir. Hareketli grafiklerin bir kompozisyon dahilinde birleştirilmesi, görsel efektler ve ses/müzik öğeleriyle bütünlük sağlanması izleyiciye bir sonraki kare hakkında fikir verecektir.

 

 

Adobe Photoshop yazılımında hazırlanan grafikler After Effects’e aktarılır. Photoshop, Illustrator gibi hazırladığınız piksel ve vektör grafikleri After Effects içerisine import edip rahatlıkla kullanabilir, videoları görsel anlamda zenginleştirebilirsiniz.

After Effects yazılımını Adobe Creative Cloud’u indirerek yükleyebilirsiniz.

Leave a Reply