GİYİMDE RENK UYUMU 

Giyinmek güzeldir güzel olmasına ancak modaya uymak, kabul edilir olmak  için biraz da renk  uyumları hakkında bilgi edinmek faydalı olabilir… İşte  sizlere kıyafet seçimlerinizde ve hazırlayacağınız kombinlerde dikkat etmeniz   gerekenler bazı ipuçları …..

Takıp takıştırmayı, süslenmeyi ve özellikle alışveriş yapmayı biz kadınlar çok severiz. Severiz sevmesine de bilmediğimiz ya da atladığımız bir şey var ki,

bunu bilmeden yaptığımız her şey, hatta bayılarak aldığımız bir elbise  bile üzerimizde iğreti durabilir. Peki nedir bu bilmemiz gereken şey. TEN RENGİ….

Evet öncelikle ten rengimizi tanımalı , bilmeli ve ona göre alışveriş yaparken ten rengimizde uygun renkler seçmeliyiz ve bu renklere uygun kombinler yapmalıyız. Bu şekilde yaptığımız bir alışverişin sonucu çok verimli olacaktır. Ve size umduğunuzdan daha çok yakışıp sizinle bütünleşecektir. 

Bunun için öncelikle renklerin kategorilerini   bilmek gerekiyor.  Gelin kısaca bir göz atalım.


Siyah, beyaz ve gri nötr renkler kategorisindedir.Ve bu renkler diğer renklerin tamamıyla uyum içinde korkmadan kombinlenebilir. 

 

Şimdi de sıcak ve soğuk renkleri inceleyelim.Sarı,turuncu,pembe,kırmızı sıcak,

Lacivert,mor,mavi,turkuaz soğuk renklerdir.

Birincil renkler: Sarı, mavi, kırmızı olmak üzere bu renkler ana renklerdir.

İkincil renkler: Yeşil, turuncu ve mor (ana renklerin karışımları sonucunda oluşan ara renklerdir)

Renkleri dengede kullandığımız takdirde çok rahat kombinleyebiliriz.Kombin yaparken en fazla 3 rengi bir arada kullanmalıyız .İşte size birkaç ipucu daha…

  • Kombinlerinizde bir rengi ön plana çıkarın , kullandığınız diğer renkler yardımcı renkler olarak kalsın.

  • Eğer hangi rengin o gün için size  yakışacağına dair bir kararsızlığınız varsa daha öncede belirttiğim gibi  joker renk olan siyah yada beyazla kombin yapın.

  • Canlı ve çok renkli olan kısımları üst giysilerde, koyu olanları ise alt giysilerde kullanın .(pantolon, etek vb..)

  • Kombinlerinizde mümkün olduğunca tek parçayı desenli kullanın,zira aksi bir durum gözü  yorar ve  sizin karmaşık görünmenize neden olabilir .

  • Ve son olarak tonsürton dediğimiz tek rengin tonları şeklinde bir kombinde sizi çok naif ve şık gösterecektir.

Yazan: Ümran KAYAN / ATÖLYE İZMİR MODA TASARIMCI – EĞİTMEN

 

https://www.giyimvemoda.com/stil-rehberi/giyim-ve-modada-renk-uyumlari/85

 

Leave a Reply